Şık ve Konforlu Ev Nasıl Yapılır?

Eğer bir dekorasyon yapılacaksa dekorasyonun hayatını sürdürebilmesi için mutlaka ama mutlaka işlevsel ve insanların işlerini kolaylaştıran özelliklerinin olması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Kişiye özel mobilyalar üreten firmaların başında gelen Bellagio Plus mobilyanın tasarımcılarından bir tanesi olan Oya Özbek hem ev hem de mobilya dekorasyonunda estetiklik kadar eşyaların ve mekanların işlevsel olmalarının da çok büyük öneminin olduğunu söyledi. İşlevsel ve dekoratif mekanlar yaratırken insanların zevkleri kadar önemli olan unsur insanların işlerinin ne kadar kolaylaşacağıdır. Sadece görsellik odaklı dekoratif çalışmaların ömürleri uzun olmaz ve bir noktadan sonra bu tasarımlar değiştirilmek zorunda kalınır dedi.

rahat-ev

Özbek özellikle mobilyalarda çok şık tasarımlar ortaya çıksa da evlerdeki kolon benzeri duvarların mobilyaların işlevselliklerini azalttığına dikkat çekiyor. Tam anlamı ile işlevsel bir mobilya tasarımının yapılabilmesi için ev sahibi ile koordineli çalışılması ve bir evin tam anlamı ile ölçülerinin ve detaylarının bilinmesi gerekmektedir dedi.

Özbek evlerdeki mobilyaların nasıl olması gerektiği sorumuza ise şu cevapları verdi;

 • Bir evin en fazla kullanılan mekanlarının mutfaklar olduğunu söyleyen Özbek, büyük ve küçük pek çok eşya mutfakta yer almaktadır. Bunun için özellikle depolama ve raf alanlarının doğru yerde olmasına dikkat edilmeli ve ölçüleri tam olarak bilinmelidir.
 • Eğer tezgahlarda yeterli yerler var ise farklı şekilde eşyaları düzerek dekoratif şekiller elde edilebilir.
 • Mutfak dolapları tavanlara kadar yükseltilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en üst raflarda sık kullanmadığınız malzemelerin olmasıdır. .
 •  Eğer alanlar çok dar ise tahtalar yerine cam kapaklar kullanılarak alanın derinliği ön plana çıkarılır ve dar alanın sizi boğması önlenebilir.
 • Tezgahlarda raylı bir sistem eklenebilir. Raf açılınca iki kişilik pratik bir yemek masası ortaya çıkarılabilir. Bu sayede tezgahın işlevsel olması sağlanabilir. Bu aynı zamanda farklılık yaratacaktır.
 • Açılır kapanır masa modelleri, küçük evler ve dar alanlar için güzel bir seçenektir. Sadece zamanı gelince açılacağından dar alanlarda kalabalığın önüne geçmek için mutlaka açılır kapanır masalar kullanılmalıdır.
 • Sandalyeler yerine tabure ve benzeri oturma eşyaları kullanarak alanlardan kazanabilişiniz. Masanın altına da rahatça bu eşyalar gizlenebilir.
 • Eğer açık mutfaklar kullanılıyorsa yemek masası olarak kullanılan mekanın alt tarafları depolama alanları olarak da kullanılabilir. Bu durum alandan kazanılmasını sağlayacaktır.
 • Oturma odanız ya da yatak odanızda düzeni sağlamak için doğru üniteyi seçmelisiniz. Kitap, fotoğraf ya da koleksiyon gibi eşyalar için açık raf üniteleri uygun bir seçim olabilir. Ancak simetriden hoşlanıyor,  rengarenk eşyaların dağınıklık yarattığını düşünüyorsanız kapaklı gözler tercih edebilirsiniz.
 • Kanepelerinizi duvara tam yaslamak yerine araya dolaplar koyarak eşyalarınızı koyabilirsiniz. Bu sayede daha fazla eşyanızı ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Pencerelerinizin kenarlarını alternatif eşyalarla değerlendirebilirsiniz. Pencerelerin önlerinde yada altlarına depolama dolapları koyarak hem işlevsellik hem de görsellik kazandırabilirsiniz.
 • Yataklarınızın altlarını ya da yataklarınızın başındaki alanları depolama alanları olarak kullanarak yerden tasarruf etmiş olursunuz. Bu alanlar depolama için ideal alanlardır.
 • Yataklarınızın ayak uçlarına sandıklar yada açık renkli bavullar yerleştirilebilir. Bu alanlar da depolama alanları olarak kullanılabilmektedir.

Oya Özbek’in tavsiyeleri ve dekorasyon önerileri bu şekilde. Bunları uygulamak yada uygulamamak ise size kalmış bir şey. Ancak özellikle depolama sorunu yaşayan bir eve sahipseniz mutlaka bu önerileri okumalı ve uygulamalısınız.

1 Yorum

Yorum Yap