Kağıt Peçete Katlama Yöntemleri

Misafir ağırlamak, sevdiklerimize şık sofralar hazırlamak, akşamları yemek yediğimiz masalarımızı kendimiz için güzelleştirmek için onlarca fikir var. Şık yemek takımları, kağıt peçeteler, mumluklar, tuzluklar, ekmek sepetleri, suplalar, amerikan servisler, gümüş çatal kaşık takımları vs,vs,vs…

Sofralarımızı güzelleştirmek için pahalı aksesuarlara gerek yok aslında. Aldığınız bir paket renkli kağıt peçeteyi değişik katlama yöntemleriyle çok şık peçeteler haline getirebilir, akşam yemeklerinizi, misafir masalarınızı, abur cubur sehpalarınızı şıklaştırabilirsiniz.

peçete2Kağıt Peçete Katlama Yöntemleri

Elbise şeklinde kestiğim peçeteler tüm konuklarım tarafından çok beğeniliyor, herkese çok değişik geliyor. Özellikle pembe kağıt peçeteden yapılan elbiseler kız bebeklerin doğum günlerinde, kırmızı kağıt peçeteden yapılan elbiseler ise kına gecelerinde ellere yakılan kınanın fazlalığını almak için son derece yaratıcı fikirler. Genellikle masa hazırlamada tabakların içine koyarak sergilemeyi tercih ediyorum. Siz ise istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Elbisenin belindeki kurdeleyi katladığınız peçetenin rengine uygun olarak seçebilirsiniz. Genelde karşılaşacağınız tek sorun; konuklarınızın emek vererek katladığınız peçetelerinizi kıyıp kullanamamaları olacaktır:)

peçete8   Bu kağıt peçete katlama modeli de son derece beğeniliyor. Hem kaşık ve çatalı yan yana koyabiliyorsunuz. Aslında tek sıkıntısı aynı anda hem çatal, hem kaşık, hem de bıçağı içerisine koyamamanız. Ama son derece şık bir görünümü var.

peçete7 Rüzgar gülü şeklinde katlanan kağıt peçete modeli de tabaklarda son derece şık duruyor. Bu modeli sadece tabağın içinde kullanabiliyorsunuz. Yine sizin yaratıcılığınıza göre rüzgar gülünün ortasına küçük bir hediye ya da ufak bir mum koymak mümkün. Sevdiklerinizi bu küçük sürprizle mutlu etmek sizi de mutlu edecektir.

peçete3

Bu modeli internette gördüğümde çok beğenmiştim. Biraz uğraştan sonra yapabilmeyi başardım. Peçeteyi tersten kullandım çünkü peçetenin desenli tarafını öne katlayınca kimono çok desenli olduğu için ilk bakışta ne olduğunu anlamak güç oluyor. Kimono şeklinde katlanmış bu kağıt peçeteye konuklarınız gerçekten şaşıracak. İster tabağınızın içinde sunalirsiniz, isterseniz de çatal, bıçak ve kaşığı kimononun içine koyarak sunabilirsiniz.

peçete10

 

 

 

 

 

peçete11peçete4

Üstte görmüş olduğunuz resimdeki kağıt peçeteden katlanmış olan peçeteyi, ben günlük olarak masalarımda kullanıyorum. Bunun için bir paket renkli peçeteyi alıp önceden katlıyorum ve hazırlıyorum. Malum çalışan bayanlar olarak hem işten gelince yemek yap, hem masayı hazırla derken bir de peçete katlamakla kim uğraşacak dimi :)? Önceden çekmecemde hazır olunca sadece çekmeden alıp içerisine çatal, kaşık ve bıçağı yerleştirmek kalıyor. Gerisi ailenizle göze hitap eden sofranızda yemeğinizi yemek oluyor:)
peçete9                peçete6


Yukarıdaki kağıt peçeteden katlanmış olan peçete modelleri de sofralarınıza  şıklık, yüzlerinize de mutlu gülümsemler olarak yansıyacaktır.

peçete1 Son modelimiz ise kağıt peçeteden şık bir yaprak. Yapımı oldukça kolay olmasına rağmen çok şık bir görüntüsü var. Siz bu modeli yeşil renkli kağıt peçetelerden katlarsanız eğer daha şık yaprak peçeteleriniz olabilir.

Ben bugün evimde olan peçeterimi katladığım için bunlar ortaya çıktı. Kağıt peçete katlama modellerini çoğaltmak mümkün. Siz yemek takımınızın rengine, suplalarınızın rengine, masa örtünüzün rengine, runnerınızın rengine, masadaki çiçeklerinizin rengine, şamdanlarınızın rengine,belkide gönlünüzün rengine uygun kağıt peçete renkleri kullanarak şıklıklar, yüzlerde mutluluklar oluşturabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere, bazı kağıt peçete katlama yöntemlerini paylaştım. Başka bir yazımda yukarıda görsellerini görmüş olduğunuz tüm kağıt peçete modellerinin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağım.

Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle, mutlu ve şık sofralar…
Yorum Yap