Kulak Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim ?

Bugünkü yazımızda, kulak tıkanmasının nedenleri ve kulak tıkanıklığı açma yöntemleri hakkında bilgi vereceğim. Kulak tıkanıklığı , birçok yaştan kişiyi etkileyen, tedavi olmazsa kalıcı duyma problemlerine kadar ilerleyen bir rahatsızlıktır. İşitme duyumuzda oluşacak en ufak rahatsızlıklar, toplumsal yaşamımızı çok fazla etkiler. Etraftan gelen sesleri duyamamak iş yaşantımızda, okulda, evde bizi çok büyük sıkıntılara düşürebilir. Bu yüzden kulağımızda oluşacak herhangi bir problemde ilk olarak mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

İlk önce, kulak neden tıkanır bunu açıklayalım. Kulak tıkanıklığı, kulakta dolgunluk ve tıkanıklık hissi verir ve genellikle ağrı yapmaz. ( Eğer ağrı varsa mutlaka doktora başvurun) Genellikle, östaki borusunun tıkanması ile oluşur. Östaki borusunun görevi kulağı havalandırma, iç basıncı dengeleme biriken sıvı ve akıntıları boşaltmadır. Östaki borusu kendini tehlikede hissettiği zaman kendini koruma amaçlı yapışkan bir sıvı salgılar, bazen bu sıvı ortamdaki toz ve pislikleri kendine çeker ve sıvıya hapseder. Bu da kulak zarı ve çevresinin bu sıvı ile dolmasını sağlar ve duyma kaybına neden olur. Kulağımızın tıkanmasına neden olan diğer etkenlerse, geçirilen rahatsızlıklar, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı, çok şiddeti ses, basınç farklılıkları, kulağa su kaçması, kulak temizleme çubuğunun yanlış kullanılması gibi sebeplerdir.

Kulak Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim ?

1. İlk önce tıkanıklığın nedenini tespit edin. Eğer kulakta ağrı veya sıvı gelmesi gibi bir durum varsa acilen bir doktora görünün.

kulak tıkanması

2. Eğer kulak tıkanıklığı soğuk algınlığından ise hastalığı tedavi etmeye çalışın. Aksi taktirde yapılan kulak açma yöntemleriniz bi işe yaramayacaktır.

kulak tıkanması 1

3. Bol bol esneyin veya sakın çiğneyin. Bazen hafif kulak tıkanıklıklarına esneme ve çenenin yapacağı hareketler tıkanıklığı açmada yardımcı olacaktır.

kulak tıkanması 2kulak tıkanması 3
4. Sıcak havlu koyun. Sıcak havluyu 5-10 dakika boyunca kulağına koyun bu kulağınızın içinde biriken pisliklerin yumuşamasını sağlayacaktır. Daha sonra kulak çubuğu ile ( oldukça nazik olmaya çalışın yapılan yanlış bir hareket pisliğin daha da derine gitmesini sağlayacaktır) temizleyin.

kulak tıkanması 10

5. Buhar solunumu yapın. Buhar solumak kulak içindeki pisliği inceltir. Sıcak bir duş alın. 30 dakika yakın duşta bekleyin. Yardımı olacaktır.

kulak tıkanması 4kulak tıkanması 5
6. Bol bol su için. Su içmek yutkunma olayını artırır buda kulağınızdaki tıkanmanın açılması sağlar.

kulak tıkanması 6

7. Tıkanmış kulağınızı üstüne yatın. Yaklaşık bir saat boyunca yatın. Bu şekilde yatma kulağınızdaki sıvının akarak açılmasını sağlayabilir.

kulak tıkanması 7

8. Tek ayak üstünde sıçrayın. Eğer kulağı tıkayan şey su ise,başınızı tıkalı tarafa doğru bükün, tıkalı olan kulak taraftaki ayağınızı üstünde sıçrayın.Kulağınızın açıldığını göreceksiniz.

Evet sevgili okurlar bugün kulak tıkanmasının nedenleri ve tıkanıklık durumunda yapılması gereken şeyleri sizle paylaştım. Umarım işinize yarar.

Sağlıklı günler…
Yorum Yap