Taze Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanır?

Sağlıklı olmak için taze sebze ve meyveleri tüketmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Fakat pazardan, marketten aldığımız sebze ve meyvelerimizi evimizde buzdolabımızda da doğru saklama koşullarını bilmek son derece önemli bir konu. Gelin beraberce, taze sebze ve meyveler nasıl saklanır bakalım:

armutARMUT: Armut 2 hafta süresince buzdolabında tazeliğini koruyabilir. Fakat en iyi sonucu almak için bir kesekağıdının içine koyduğunuz armutlarınızın yanına bir de elma koymak olacaktır.

şeftaliŞEFTALİ: Bazıları şeftaliyi olgunlaşmamış yemeyi sever. Eğer siz de ham şeftali yemeği seviyorsanız buzdolabına koymayın.

karpuzzKARPUZ-KAVUN: Kesilmemiş haldeki karpuz ve kavun kuru ve karanlık ortamda 2 hafta tazeliğini korur. Kesilmiş dilimler buzdolabında cam kapta ve ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Yarısı kesilmemiş karpuzu dolapta saklamak için üzerini streç filmle sarmak en iyi saklama yöntemidir. Bazı kavy-un çeşitleri kışlık saklamak için elverişlidir. Bu tip kavunları karanlık bir ortamda file içinde asmak veya saman içinde saklamak en uygun yöntemlerdir. Kesilmiş karpuzlarınızı çabuk tüketmeniz gerekir çünkü kabın içerisine suyunu bırakacağından çabuk ekşiyecektir.

kirazVİŞNE-KİRAZ: Kapalı bir kap içerisinde saklamak en uygunudur. Vişne/kirazlarınızı yıkayarak dolapta muhafaza etmeye çalışmak meyvelerde nem oluşturacağından çabuk çürümelerine neden olacaktır. Kısa sürede tüketmeniz gerekir yoksa çabuk çürüyeceklerdir.

elmaELMA: Meyve 2 hafta kadar oda sıcaklığında saklanabilir fakat meyveleriniz yumuşayabilir. Yumuşamalarını istemiyorsanız buzdolabında karton bir kutu içinde saklamak gereklidir.

kayısıKAYISI: Meyveleriniz sertse oda sıcaklığında saklayabilirsiniz fakat olgunlaştıklarında buzdolabında muhafaza etmeniz gerekir yoksa çabuk ekşiyeceklerdir.

bamyaBAMYA: Çok çabuk tazeliğini kaybeden bir sebzedir. Aldıktan sonra 2 gün içerisinde tüketilmesi gereklidir. Yoksa suyunu çekecektir. Buzdolabında kesekağıdı içinde saklamak en uygunudur.

soğanSOĞAN: Serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.Hava almalıdır. Çuvalla alındığında dikkatli kullanılmalıdır. Sık sık çuvalın altındaki soğanlar kontrol edilmelidir. Çünkü çürüyen bir soğan hem kötü kokacak hem de diğer sağlam soğanların çürümesine neden olacaktır.

patatesPATATES: Serin ve kuru ortamda saklanmalıdır.Hava almalıdır. Fazla miktarda alındığında cücüklenebilmektedir. Cücüklenen patatesin tüketilmesi sağlık açısından zararlıdır.

ıspanakISPANAK: Çok çabuk bozulan bir sebzedir.Mümkün olduğunca kuru ıspanak alınmalıdır. Aldığınız ıspanağı dolaba koymadan önce kağıt mutfak havlusuna sarın ve buzdolabının sebzeliğinde saklayın. En iyisi 2 gün içinde tüketmektir.

biberBİBER: Buzdolabının sebzelik bölümünde saklanması en uygunudur. Aldığınız sivri biberleri az miktarda almaya özen gösterirseniz biberleri nemini kaybetmeden tüketebilirsiniz.

domatesDOMATES: Özellikle tarla domatesinin lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız buzdolabına koymayın. Mutfak tezgahınızda saklayabilirsiniz. Ara ara kontrol edip çürüyen domatesleri ayıklamak gerekebilir.

sarmısakSARIMSAK: Serin, kuru ve karanlık bir ortamda saklamak gerekir. Fazla miktarda alınmış sarımsağı saklamak için saplarından asmak en uygun yöntemdir.

patlıcanPATLICAN: Buzdolabında sebzelikte veya dışarıda muhafaza edebilirsiniz.Dayanıklı bir sebzedir.

salatalıkSALATALIK: Hafif ıslatılmış nemli olan bir havluya sarıp, salatalığın nemini kaybetmeden saklamak mümkündür.

maydanozMAYDANOZ: Kağıt mutfak havlusuna sarıp sebzelikte saklayabileceğiniz gibi bu tip yeşillikleri su dolu kabın içine çiçek gibi de koyabilirsiniz.

havuç2HAVUÇ: Buzdolabında uzun bir zaman saklanacak ise havuçları belli aralıklarla ıslatın.Taze kalmaları için bir yöntem de uçlarını kesmektir.

lahanaLAHANA: Serin ve kuru bir ortamda saklayabilirsiniz. Buzdolabının sebzeliğinde de muhafaza etmek mümkündür. Fakat en fazla bir hafta içerisinde tüketmek gereklidir. Çünkü sonrasında nemini kaybetmeye başlayacaktır.

BrokoliBROKOLİ: Nemli bir beze sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat brokoliler çabuk sararabildiklerinden en kısa sürede tüketmek gereklidir.

pancar 04PANCAR: Yeşil kısımlarını korumaya özen göstermeniz aromasını kaybetmemesini sağlayacaktır. Uzun süre buzdolabında saklanabilir. Fakat uzun süreli saklamak istiyorsanız yeşil kısımlarını kesmeniz gerekecektir.

fasulyeFASULYE: Buzdolabında ağzı açık bir cam kapta muhafaza edin. Fakat kısa sürede tüketmeye önem gösterin. Çünkü fasulye buzdolabında nemini çabuk kaybedecektir.

rokaROKA: Islak kalmamaları gerekir. Bunun için aldığınız rokaları kağıt mutfak havlusuna sararak sebzelikte muhafaza edebilirsiniz. En iyisi en kısa sürede tüketmektir.

avokado1AVOKADO: Oda sıcaklığında kesekağıdına sararak saklamak gereklidir.

enginarENGİNAR: Karaciğer dostu olan enginarı en iyisi aldığınız gün tüketmenizdir. Fakat saklamanız gerekiyorsa içerisindeki salamura suyunda saklamak en iyi yöntemdir.

sebzeler 1

Sağlıklı günler dileğiyle…

 

Yorum Yap