Sadece Yürüyüş Yaparak Kilo Verilir mi ?

Yürümenin yerini motorlu taşıtların aldığı günümüz teknolojisinde, her yere araba ile giden, 2 metre ötedeki televizyonu bile uzaktan kumanda ile yöneten, kısacası hareket etmeyen, obez bir nesil haline geldi insanoğlu. Bununla birlikte insanlar, yıllardır uzun yaşamanın, sağlıklı yaşamın sırlarını sürekli araştırmıştır. Yeni yöntemler, yeni spor branşları uzak doğu kökenli teknikler; bir şekilde forma girmeye bedenini en iyi performansa getirmeye çalışmışlardır. Sizce insan bedenini korumak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bu kadar zahmete gerek var mı ? Yürüyüş yapmak, bazılarına göre eziyet bazılarına göre spor bile sayılmaz; Çoğu insan, sadece yürüyüş yaparak kilo verilir mi diye merak ediyor. Fakat, yürümenin insan vücuduna yararları’nı biliyor musunuz? Bugün sizlere, yürüyüşün kilo vermeye etkisini anlatmanın yanı sıra, ilk olarak yürümenin insan vücuduna sağladığı yararları yazmak istiyorum.

1. Amaç kilo vermekse ne koşmak ne ağırlık kaldırmak ne de diyet yapmak, kilo vermenin en hızlı yolu yürüyüş yapmaktır. Çünkü insan yürüdüğü zaman yağ depoları çalışır ve kişi yağ yakar, yürüyüş temposu koşuya dönüşürse vücut ATP yani enerji depolarını yakar vücudu aşırı derece yorduğunuz zaman artık vücut kas dokularını yakmaya başlar ki bu üst düzey koşucularda görülen bir durumdur. Yani amaç kilo vermek ve yağ yakmaksa, en iyi spor YÜRÜYÜŞ anlamına geliyor.

2. Diyabeti kontrol altında tutmak istiyorsanız yürümelisiniz,

3. Kalbinizi korur, kan basıncı düşürür, iyi kolesterolünüzü seviyeniz yükselir ve kalp krizi riski azalır.

4. Sindirim kolaylaşır, Obeziteyi önler,

5. Kan yağlarının (Trigliserid) düzeyini düşürür.

6. Lenfatik dolaşıma yardımcı olur.

7. Kan basıncını düzenler.

8. Aerobik gücü artırır

9. HDL-LDL ( iyi ve kötü huylu kolesterol) dengesini düzenler.

10. Dayanıklılığı artırır.

11.Yaşlanmayı geciktirir, Genç görünümü sağlar.

Gelelim merak ettiğimiz soruya;

Sadece Yürüyüş Yaparak Kilo Verilir mi?

Bu sorunun cevabı evet;

Ancak, beslenme şekli çok önem kazanıyor. İlk önce yapılan aktivitelerde amaç kilo vermekse bu kesinlikle daha düşük kolorideki yiyecekleri tüketerek desteklenmeli ( yarım saatlik tempolu bir yürüyüş ile 150 kalori yakabilirsiniz. Hatta 450 gram verebilmek için günde 500 kalori yakmanız gerekmektedir) Egzersizlerimizi yeteri kadar fayda sağlayıcı şekilde yapmalıyız. Kilo vermek için ne kadar yoğun egzersiz  yaparsanız, o kadar çok kalori yakarsınız. Ancak, aşırı yüklenmeler isteksizlik, tükenmişlik ve sakatlanmalara neden olur. O yüzden aşama aşama, hafiften daha yoğun egzersizlere doğru bir antrenman programı uygulamalıyız.

Dikkat: Spor yapmadan önce vücudumuzu spora yapmaya hazırlamalıyız. Yani gerekli ısınma hareketleri’ni yapmış olmalıyız. Yaşımız 40 yaş üstünde ise doktora gidip bir kontrolden geçip, yürüyüş programımızı hazırlamamız gerekli. Sonra aşırı yemek yemek bizi yürüyüş sırasında sıkıntı çıkarabilir. Eşofman veya şortumuz mevsim durumuna göre hazır spor ayakkabımız ayağımızda, su şişemiz yanımızda ise spor yapmaya hazırız demektir. Bunların dışında, kot pantolonla, iskarpin veya botla yürüyüş yapmak, spordan çok eziyet yarardan çok zarar demektir. Bunu unutmamak gerekir.

Evet okurlar, yürümek sadece yürümek, bakkala, berbere, heryere yürümek ! Arabanızı bırakın kapıya, gideceğiniz yere yürümeyi deneyin. Hareket etmeyi, koşmayı deneyin. Vücudunuzun çok hoşuna gidecek.

Yorum Yap