Sık Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Her ne kadar tüm gıdaların vücuda değişik yönlerden faydası olsa da bazı gıdaların daha sık tüketilmesi gerekir. İşte size 5 önemli gıda…

Yulaf ezmesi:Bilindiği üzere yulaf yoğun lif kaynağı olduğundan, en sağlıklı tahıllardan biri olarak kabul edilir. Ayrıca yulaf, kan şekerini diğer tahıllara göre çok daha iyi dengelemektedir. Ayrıca uzmanların açıklamalrı yulafın, diğer tahıllara nazaran zayıflama konusunda daha ön sırada olduğu yönündedir.Yulaf ezmesi ise kolay tüketimi açısından her an el altında bulunmalı ve sadece kahvaltılık olarak değil diğer öğünlerde ya da öğün aralarında tüketilmelidir. Ayrıca, yulaf ezmesi çorbalara ve salatalara da ilave edilebilir.

Yulaf-Ezmesi

Ananas:Ananas, hem zengin lif kaynağıdır ve hem de C vitamini içeriği açısından oldukça geçerli bir besindir. Ayrıca, ananas içerdiği bromalin pigmenti ile düzenli tüketimde selülitlerinizi azaltmaya yardımcı olacak. Kabızlık ve ödem gibi problemler üzerinde de etkili. Meyve salatalarınıza ilave etmekle başlayabilirsiniz.

ananas

Yumurta: Anne sütünden sonra en kıymetli besin. Beyazı yüzde 100 kaliteli protein, sarısında saç ve tırnak sağlığı üzerinde etkileri olan biyotin yer alıyor. Günde bir adet yumurta herkes için uygun.

yoğurt

Yoğurt: Süt ve yoğurdun bilindiği gibi metabolizma hızlandırmaya yardımcı etkileri var. Bunu sağlayan ise içlerindeki proteinler ve kalsiyumler. Günde 2 su bardağı süt ya da yoğurt tüketmek ya da peynir tüketmek şart. Böylelikle karın yağlarında azaltma meydana gelecektir.

Avokado: Avokadonun en büyük faydası, yağ yerine geçen tek meyve olmasıyla, birlikte tüketildiği besinlerin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin vücutta çok daha iyi kullanılmasına imkan tanımasıdır.

yumurtaavokado

Yorum Yap