Tedavilerde kullanılan bitkiler

Öncelikle, bitkisel ilaçlar tamamen masum değildir. Bitkilerden fayda sağlamak için bitkiler hakkında bir alt yapının olması gerekir. Yine de bitkisel ilaçlar gündelik  kullandığımız ilaçlardan daha güvenlidir. Çünkü yan etkileri daha azdır.

Sizlere genel olarak tedavilerde kullanılan bitkilerin hangi amaçlar için kullanıldığı hakkında bilgi vermek istiyorum.

nane (1)

 1. Nane : Karın ağrısı için birebir olan nane aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olan antioksidanlar da içerir. sarimsak
 2. Sarımsak : Halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak aynı zamanda yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını yavaşlatır.boga-dikeni
 3. Boğa Dikeni : Karaciğer dostudur. Sürekli olarak vücudumuza giren toksinleri atmakta birebirdir.
 4. Semizotu : Antioksidanlar bakımından zengindir aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir
 5. Papatya : Sakinleştirici etkisi ile rahatlık verir.
 6. Söğüt: Söğüt yaprağından yaptığınız çay baş ağrısı,diş ağrısı gibi ağrıları hafifletmek için kullanılır aynı zamanda kalp krizi riskine karşıda koruyucudur.
 7. At Kuyruğu : Kıkırdak ve bağdokularının onarılmasında önemli bir role sahiptir.Kırık tedavilerinde kullanılır.
 8. Ekinezya : Bağışıklık sistemini güçlendirir soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlardan korur.
 9. Yaban turpu : Sinüsleri temizlemek için çok etkilidir ve aynı zamanda alerjinizi hafifletir.
 10. Karanfil : Karanfil yağı kanı sulandıran öjenol bakımından zengindir. Karanfil taneleri tropik bir ağacın kurutulmuş çiçek tomurcuğu halidir.
 11. Alıç : Kalp rahatsızlıklarının tedavisi için birebirdir.
 12. Meyankökü : Son derece güçlü olan anti-ülser bir bitkidir.
 13. Kırmızıbiber : Çok güçlü bir ağrı kesici bileşen içerir.
 14. Yeni Bahar : Hazımsızlık için birebirdir.
 15. Zencefil : Mide dostu olan bu bitki mide bulantısına iyi gelir.
 16. Susam : İyi bir antioksidandır.
 17. Bakla : Lesitin bakımından zengindir alzheimerden korunmaya yardımcı olur ve her türlü diyette bulunmalıdır.
 18. Isırgan otu : Bor minerali içerir aynı zamanda hafızanın gelişmesine yardımcı olur.
 19. Zerdeçal : Adet düzensizliklerinin tedavisi için kullanılır.
 20. Yaban Mersini : Kolesterol düşürücü bileşenler içerir aynı zamanda kalp krizini tetikleyen kan pıhtılarının oluşmasını engeller.
 21. Maydanoz : Omega 3 yağ asitleri bakıminda zengin içeriğe sahip olan maydanoz kalp rahatsızlıklarından korunmamıza yardımcı olur.
 22. Keten Tohumu : Kalp dostudur.
 23. Ananas : Bromelain adı verilen bir enzim içerir.Doktorlar günde üç kez aç karnına bromelain alınmasını öneriyor.
 24. Kibrit otu Bebeklerin pişiklerini iyileştirmek için faydalıdır. Mesane iltihaplarını gidermekte yardımcıdır.Bu otun başakları kurutulduktan sonra sporları toz haline getirilerek kullanılır.İdrar söktürücü özelliğe sahip aynı zamanda bağırsak spazmlarını çözücü etkiye sahiptir.Romatizma ve gut şikayetlerine karşı faydalıdır.Bu bitkinin sporlar dışındaki kısmı zehirlidir.
 25. Koyun otu: Koyun otunun toprak üstündeki kısımları suda kaynatılıp çayı yapılırn. Fıtık şikayeti için faydalıdır.Kasık şişmeleri içi birebirdir.Romatizma,karaciğer ve dalak hastalıkları için yardımcıdır.İdrar söktürür böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Hazımsızlığı giderir.
 26. Kırlangıç otu: Cilt hastalıkları için faydalıdır.Siğil ve nasır şikayetleri için kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır. Öksürük şikayetlerini azaltır.Kanı temizler ve kan yapımına destek olur. Toprak üstü kısımları kaynayan suda demlenerek çayı hazırlanacağı gibi bitkinin içerisindeki özsu da kullanılabilir.
 27. Dişbudak ağacı: Dişbudak ağacının yaprakları tohumları ve kabukları kurutulup suda kaynatılarak kullanılır.Soğuk algınlığı ve kas ağrıları için iyidir . Anne sütünü artırır. Aynı zamanda Antioksidandır. Kabukları ateş düşürücü ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 28. Barut ağacı: Barut ağacının kabukları ve dalları 1 yıl bekledikten sonra toz haline getirilerek suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Yaralara pansuman yapılarak yaraların iyileşmesi için kullanılır.Sarılık siroz gibi karaciger hastalıklarına iyi gelir.
 29. Beşparmak otu: Beşparmak otunu kaynatıp suyu ile gargara yaparsanız boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı iyi gelir. Aynı zamanda yapmış oldugunuz bu gargara ile diş etlerinide güçlendirmiş olursunuz.Diş ağrılarını ve iltihaplarını da gidermek için faydalıdır.Aynı zamanda çiçekleri haşlanarak ciltteki lekeleri çıkarmak içinde kullanılır.

 

Yorum Yap